Ekspanzija IT industrije u celom svetu dovela je do potrebe da se ova brzorastuća grana privrede osnaži kvalitetnijom pravnom podrškom koja bi ispratila njen razvoj, a što je obuhvatilo i Srbiju. Nove tehnologije, digitalni razvoj i razvoj IT industrije omogućavaju brže i uspešnije poslovanje, komunikaciju i razvoj tržišta, a da bi se to ostvarilo na adekvatan način, potrebno je razumeti i pravilno primeniti pravne okvire koji uređuju ove oblasti. S tim u vezi, advokatska kancelarija Milić i kompanija Poslovna savršenost, odlučili su da projekat „Top Conference“ obogate još jednim dvodnevnim seminarom koji će biti realizovan u novembru mesecu 2022. godine, a čija bi tema bili upravo pravni aspekti poslovanja u IT industriji.
Razumevanje pravne prirode računarskog koda, baze podataka, NFT-a, žigova (trademark), internet domena, ugovora na kojima se zasniva angažovanje programera, poverljivost podataka, samo su neke od tema koje će biti obrađene na seminaru koji će biti održan 17. i 18. novembra u Hotelu „Borkovac“. Predavanja će držati advokat Dragan Milić, jedan od pionira Internet prava i IT prava kod nas i advokat Jelena Blagojević Lukić čija je uža specijalnost pravo intelektualne svojine.
„Seminar je namenjen svima koji žele da nauče nešto novo i unaprede svoje znanje iz pravnih oblasti koje su povezane sa industrijom visokih tehnologija, a posebno bi bio od značaja pravnicima koji su zaposleni u IT firmama, zaposlenima u HR sektoru, na rukovodećim funkcijama, project menadžerima, ali i samim programerima.“ – rekla je za portal „Law life“ jedan od predavača, advokat Jelena Blagojević Lukić .
Da li se izvorni kod računarskog programa štiti patentnom ili kao autorsko delo? Kako ta zaštita proizvodi pravno dejstvo i kako se prava ostvaruju pred sudom? Ko se smatra autorom programa, a ko nosiocem prava? Šta se dešava kada se program stvori u radnom odnosu? Koliko traju autorska prava na računarskom programu? Sve su ovo pitanja koja ćemo obraditi u toku prvog dana seminara, koji je u većoj meri posvećen računarskom programu kao vrsti intelektualne svojine. Pored navedenog, prvog dana ćemo razgovarati i o bazama podataka, kako sa aspekta autorskog prava, tako i srodnog prava, zatim o ugovorima o licenci, ali i drugim temama koje se tiču predmetne materije.
„Računarski program je veoma bitan segment oblasti IT industrije, posebno jer često nastaje zabuna u pogledu pravne prirode računarskog programa, od čega zavise pravni okviri takvog stvaralaštva, a najvažnije pravna zaštita njegovog tvorca. Od velike je važnosti da programeri znaju svoja prava kako tokom procesa nastajanja programa, tako i po njegovom završetku. Takođe, potrebno je i da poslodavci, kao što su IT firme, dobro razumeju predmet njihove delatnosti i sa pravnog aspekta, a kako bi svoje poslovanje regulisali i vodili na najbolji mogući način i sebe dovodili u što manje rizike.“ – ističe predavač, advokat Jelena Blagojević Lukić
Drugi dan seminara će biti posvećen specifičnostima radnih odnosa u IT poslovanju, kao i ugovorima koji se tim povodom zaključuju. U okviru ugovornih odnosa biće obrađen i ugovor između pravnih lica, odnosno preduzetnika. Sastavni deo ugovora su i klauzule poverljivosti, zaštite podataka, intelektualne svojine i zabrane konkurencije. Kako je za svaki poslovni identitet bitno zaštititi i ime firme, odnosno proizvod ili uslugu, neizostavna tema seminara biće i žig, odnosno trademark, a kada se zaštićeni znak stavi u kontekst interneta, nameće se i potreba da se sagledaju i pravni aspekti internet domena.
„U cilju razvoja poslovanja od velike je važnosti prepoznatljivost na tržištu, a što nam omogućava upravo vezivanje određenog znaka („robne marke“, „brenda“) za robu/uslugu. S tim u vezi, na seminaru ćemo posebno govoriti o važnosti brendiranja koje se ostvaruje kroz različite funkcije znaka, kao što su podizanje ekonomske vrednosti učesnika na tržištu i njegova prepoznatljivost, garancija kvaliteta i reklamiranje. Korišćenjem određenog znaka uspostavljamo subjektivnu predstavu potrošača o ukupnosti svojstava konkretnog proizvoda ili usluge koji se na tržištu pojavljuju pod takvim znakom. Zato je od velike važnosti da se takav znak zaštiti žigom, a kako bismo upravo mogli da zaštitimo celokupno ulaganje u kreiranje brenda. Smatram da je ova tema od velikog značaja, tako da ćemo istu kolega Dragan Milić i ja detaljnije obraditi tokom seminara.“ – navodi advokat Jelena Blagojević Lukić
Na seminaru će posebno biti obrađena i tema naziva internet domena, registracije domena i nadležnih registara koji vrše takvu registraciju, zatim domenskih sporova i postupka pred nadležnim organima o čemu će detaljnije govoriti stručnjak iz ove oblasti, advokat Dragan Milić.
Imajući u vidu potrebu poslodavaca u IT industruji da većinu svojih podataka drže u tajnosti, kako u vezi sa samim poslovanjem i njegovim funkcionisanjem, tako i u pogledu delatnosti, odnosno produkta koji nastane tokom rada, na seminaru ćemo govoriti i o poverljivim podacima, odnosno poslovnoj tajni i njenoj zaštiti, kao i o velikoj važnosti NDA ugovora (Ugovora o poverljivosti), ali i o obrnutom inženjeringu i know-how.
Posebnu pažnju posvetićemo i pravu intelektualne svojine, sa akcentom na autorsko pravo koje je od velikog značaja kada je u pitanju računarski program, kao i pravo proizvođača baze podataka koja može biti predmet srodnog prava, ali i autorskog prava. S tim u vezi, govorićemo i o primeni različitih mehanizama zaštite navedenih prava i njihovom ostvarenju.
Tokom čitavog trajanja seminara učesnici će imati mogućnost da postavljaju pitanja predavačima dok će poslednjeg dana seminara biti otvorena diskusija na gore navedene teme u cilju razjašnjenja spornih pitanja. Davanjem generalnih preporuka i saveta za usavršavanje i usklađivanje poslovanja učesnika sa relevantnim zakonima koji uređuju predmetnu oblast, kao i pružanjem konkretnih informacija, prakse i načina za sprovođenje relevantnih propisa, učesnici će imati priliku da steknu šire znanje iz oblasti IT industrije i time ostvare mogućnost da ga primene na adekvatan način u oblastima svog poslovanja.
Da li je potrebno da zaštitite računarski program, da li je potrebno da pitanja autorskog prava regulišete posebnim ugovorom i kojim, da li je potrebno zaštititi znak, odnosno registrovati žig i kako sprovesti registraciju, koji su modeli radnog angažovanja lica za izradu računarskog programa, kako ostvariti zaštitu svojih prava, samo su neka od pitanja iz oblasti poslovanja u IT industriji na koja možete dobiti odgovor učešćem na seminaru.
Za više informacija o seminaru i uslovima pod kojima istom možete prisustvovati, posetite vebsajt projekta “Top Conference”, na linku: https://top-conference.com/it-pravo/