Globalni dramatični događaji u svetu, (pandemija, ukrajinska kriza, energetska kriza, inflacija...) izazvali su velike potrese na svetskom tržištu. U tim neizvesnim okolnostima globalnu ekonomiju moramo posmatrati kao visoko rizičnu - kroz prizmu oporavka, pre svega kroz posledice globalnog usporavanja privredne aktivnosti prouzrokovane već navedenim indikatorima.

 

Dominantne ekonomije sveta su prinuđene da preduzimaju mere u cilju suzbijanja nanete štete, takođe globalni rast je dodatno pod pritiskom ukoliko se uzme u obzir da centralne banke širom sveta vode restriktivnu monetarnu politiku kako bi se odbranile od visoke inflacije. Svi navedeni indikatori su opredelili globalna i evropska kretanja privrede, a praktično oblikuju i kretanje privrede Srbije.

 

Sve nastale promene prisutne na svetskim tržištima preslikavaju se i na domaću privredu. U datim uslovima poslovanja usled nedostatka investicija dolazi do usporavanja privredne aktivnosti što implicira kreiranje dužničko poverilačke krize koja multiplikuje nove standarde koji kao imepativ u lancu snabdevanja nameću plaćanje robe i usluga na odloženo. Kako je uobičajena praksa da privredna društva svoje usluge i robu prodaju na odloženo kao i da rokovi za plaćanje budu i više od 45, 60 ili 90 dana dolazimo do toga da i nakon što je usluga pružena ili roba isporučena kupac plaća svoje obaveze tek nakon navedenih rokova, a često i znatno kasnije.

 

Svakako da posledice toga trpe najviše mala i srednja preduzeća. S tim u vezi dolazimo do zaključka da je upravo naplata potraživanja jedan od indikatora koji direktno utiču na likvidnost poslovanja. Nameće se pitanje kako unaprediti poslovne procese i uticati na dospunost kapitalu, ali bez dodatnog zaduživanja. Faktoring kao biznis model (set alata finansijskih instrumenta) omogućava stabilan priliv novca i direktno utiče na likvidnost kompanija.

 

Šta je faktoring, koje je njegojovo značenje, koje vrste faktoringa postoje,

ko može koristiti usluge faktoringa, na koji način utiče na naše poslovanje

 

Ova i brojna druga pitanja brinu veliki broj privrednih društava, naročito u situaciji kada je potrebno obezbediti stabilan priliv novca u poslovnim procesima. Faktoring je finansijska usluga pomoću koje privredno društvo svoja potraživanja ustupa trećem licu, odnosno faktoru, u cilju obezbeđivanja gotovine odmah, nakon prodaje robe ili usluga na odloženo. Faktoring možemo definisati kao biznis model kojim se obezbeđuje veći stepen likvidnosti u koristi nešto niže profitabilnosti kompanija. Faktoring je posebno važan u uslovima otežanog poslovanja i teže dostpnosti kapitalu. Posebno je koristan za mala i srednja preduzeća, budući da je dostupan i privrednicima koji nisu kreditno sposobni ili nemaju slobodna odgovarajuća sredstva obezbeđenja, ali s druge strane, imaju kvalitetna potraživanja.

 

Kako bi definisali faktoring?

 

Faktoring predstavlja finansijski instrument pomoću kojeg kompanija prodaje svoje potraživanje faktoringu (specijalizovanoj kompaniji za faktoring ili banci) pri čemu novac dobija na račun odmah, bez potrebe da čeka kupca da svoju obavezu isplati, dok celokupno potraživanje faktoring kompanija preuzima na sebe. Na ovaj način faktor (institucija specijalizovana za faktoring) finansira preduzeće na osnovu nedospelih potraživanja. Jednom rečju to je biznis model pomoću kojih privredna društva obezbeđuju potrebna finansijska sredstva odmah, u slučajevima kada prodaju robu ili pružaju usluge na odloženo. Faktoring je posebno interesantan za prodavca jer poboljšava njegovu likvidnost tako što prodavac dolazi do gotovine pre roka dospeća, a takođe ga oslobađa i finansijskih rizika koji se mogu javiti. Takođe ne zahteva dodatno zaduživanje prodavca, što je veoma važno.

 

Da li je faktoring regulisan Zakonom?

 

U Republici Srbiji je faktoring regulisan Zakonom o Faktoringu koji je Narodna Skupština RS. usvojila 2013. godine. Zakonom je definisano šta je faktoring, ko su učesnici u faktoringu i drugi elementi neophodni za uređenje tržišta. Treba napomenuti da faktoring nije nastao usvajanjem Zakona, on je postojao mnogo pre, a do stupanja na snagu Zakona o faktoringu svoj pravni osnov bazirao u zakonu o obligacionim odnosima. Zakon o faktoringu je doprineo dodatnom uređenju ovog mladog tržišta i regulativnom okviru koji ima za cilj da jasno definiše aktere na istom, njihova pravila i obezbedi veći stepen sigurnosti kako za pružaoce tako i za korisnike faktoring usluga u Republici.

 

Ko su učesnici u faktoring poslovima?

 

Učesnici u faktoring poslu mogu biti:

 

1. Ustupilac, koji je korisnik faktoring usluge (može biti pravno lice ili preduzetnik ali ne i fizičko lice)

2. Dužnik, korisnik koji ima obavezu plaćanja

3. Faktor (finansijska institucija registrovana za poslove faktoringa) koja preuzima potraživanje.

 

 

Šta može biti predmet faktoringa?

 

Predmet faktoringa može biti svako nedospelo, postojeće ili buduće potraživanje, nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanju usluga, zaključenog između pravnih lica i preduzetnika.

 

Koja potraživanja mogu biti predmet faktoringa?

 

Predmet faktoringa mogu biti postojeća potraživanja, ali i buduća potraživanja.

 

Koje vrste faktoringa postoje?

 

U zavisnosti od toga da li je reč o kupcu iz zemlje ili inostranstva, postoje domaći faktoring i međunarodni (ino) faktoring.

 

Ko može da snosi rizik naplate potraživanja?

 

U zavisnosti od toga ko snosi rizik naplate potraživanja postoji:

 

Faktoring sa pravom regresa koji podrazumeva da ukoliko dužnik iz nekog razloga ne plati potraživanje faktor od ustupioca može da zahteva da mu on ovo potraživanje namiri u celosti.

 

Faktoring bez prava regresa U slučaju insolventnosti dužnika ustupilac nema nikakve obaveze prema faktoru.

 

Zašto je faktoring dobar biznis model?

 

Benefiti koje ostvaruju privredna društva korišćenjem faktoringa su brojni, kompanije koje na odloženo prodaju robu i usluge svojim kupcima mogu da dođu u finansijske probleme čak i u situaciji kada biznis dobro funkcioniše. Docnja kod plaćanja je česta pojava u poslovnom okruženju svuda u svetu. Uz pomoć faktoringa dostupnost kapitalu je daleko brža i efikasnija. Još jedan od benefita korišćenja ovog finansijskog instrumenta je taj da u faktoringu nema zaduživanja već je u pitanju biznis model kupovine i prodaje potraživanja. Korišćenjem faktoringa u vašem poslovanju možete značajno unaprediti poslovne procese, ubrzati naplatu i omogućiti dosputnost kapitala u svakom trenutku, steći neophodnu likvidnost i sve to bez bez dodatnog zaduživanja.          

 

Koje su ključne prednosti faktornga?

 

Prednosti koje korisnik faktoringa dobija su višestruke, i to pre svega:

 

  • Brzo dostupan novac – Na ovaj način, prodavac na jednostavan i brz način svoja potraživanja pretvara u gotov novac i time unapređuje poslovne procese.

  • Ne utiče na kreditnu sposobnost – Kada prodavac svoje potraživanje proda faktoru, ne utiče na svoju kreditnu sposobnost, jer se potraživanje prodato faktoru ne tretira kao kreditni posao.

  • Bez potrebe za dodatnim zaduživanjem – Kompanije vrlo često nemaju želju da se zadužuju kod finansijskih institucuja, pa ovakav vid finansiranja pogoduje njihovim željama da ne stvaraju obaveze na strani duga.

  • Visok stepen likvidnosti kompanije - Dostupan gotov novac pruža brojne dodatne mogućnosti Kada privredno društvo nema problem sa likvidnošću, i ima raspoloživ novac za upotrebu, otvara sebi mogućnosti da plaćanjem unapred ili u kratkim rokovima, sebi  obezbedi povoljnije uslove za nabavku sirovina i drugih elemenata neophodnih za uspešno poslovanje.

 

Uprkos nesumnjivoj potrebi za faktoringom u domaćoj privredi, on do sada nije bio razmatran kao alternativa postojećim finansijskim mehanizmima, što on zapravo i jeste. Faktoring je dodatno interesantan jer omogućava lakši pristup izvorima finansiranja pre svih malim i sredjim preduzećim koji indikativno imaju otežan pristup izvorima finansiranja (kreditima) zbog restriktivnih mera koje su na snazi (znatno nepovoljnijiih i skupljih kredita) i usled niske kreditne sposobnosti ili neadekvatnih sredstava obezbeđenja kredita.

 

Finansiranje putem faktoringa predstavlja specifičan oblik pribavljanja sredstava a posebno je efikasan kod izvozno orijentisanih kompanija, korišćenjem faktoringa indirektno favorizujete izvozno orijentisane kompanije i direktno utičete na njihovu likvidnost što je i dodatni benefit kako za pojedinca tako i za Republiku Srbiju. Uzimajući u obzir težnju stvaranja boljih uslova poslovanja posebno ka izvozno orijentisanim kompanijama jedan od benefita za iste je korišćenje međunarodnog faktoringa. Primenu međunarodnog faktoringa svakako možemo tražiti pre svega kod izvoznika, on zapravo može biti rešenje za veliki broj privrednih subjekata koji svoje poslovanje koncentrišu ka izvozno orijentisanim poslovima. Veliki broj privrednih subjekata već koristi međunarodni faktoring i njihova iskustva nam ukazuju da im je ovaj proizvod od velike pomoći, budući da im pomaže da osiguraju naplatu odmah. Ono što se smatra najvećom prednošću ovakvog načina poslovanja jeste da su izvoznici zaštićeni od rizika naplate u smislu potencijalnog bankrotstva kupaca, eventualne nelikvidnosti i problema prilikom plaćanja, što u datim uslovima poslovanja i sveopštoj nestabilnosti daje dodatnu sigurnost.

 

Ovaj tekst ne predstavlja pravni savet, već stav autora.

 

Autormr Željko Stevanović, ekonomski i finansijski ekspert

Pravo