Razvod braka je jedan vrlo stresan period u životu. Nažalost, nije moguće dobiti odgovore na sva pitanja koja se tiču razvoda kao vrlo kompleksne životne i pravne situacije. Ipak, u ovom tekstu možete saznati neke bitne informacije koje svakoga inicijalno zanimaju kada razmišlja o ovom koraku.
Kada je vreme za razvod braka: razlozi za razvod, vrste razvoda
Zasnivanje braka je gotovo isti pravni posao kao i zaključenje bilo kog drugog ugovora. Shodno tome, brak može da se sporazumno raskine u slučaju postojanja saglasnosti volja supružnika.
Međutim, svaki supružnik ima pravo na razvod braka ako su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili ako se objektivno ne može ostvarivati njihova zajednica života. U tom slučaju se podnosi tužba za razvod braka nadležnom sudu.
Dakle, obično kada jedan supružnik želi da se razvede, a drugi to odbija, jedino preostaje vođenje brakorazvodne parnice.
Sporazumni razvod braka
Supružnici imaju pravo na razvod braka ako zaključe pismeni sporazum o razvodu, definisano je u Porodičnom zakonu Republike Srbije.
Pored toga što obe strane moraju da se slože, sporazum mora da sadrži i pismeni sporazum o vršenju roditeljskog prava i pismeni sporazum o deobi zajedničke imovine.
Ukoliko supružnici nemaju zajedničku decu, sporazum će sadržati samo pismeni sporazum o deobi zajedničke imovine.
Ukoliko supružnici nemaju ni zajedničku imovinu, ta činjenica će se konstatovati u samom sporazumu.
Koliko traje sporazumni razvod braka?
Podnošenjem sporazuma nadležnom sudu, sa propratnom dokumentacijom, bićete razvedeni u narednih nekoliko meseci. U postupku sporazumnog razvoda braka, svaka stranka snosi svoje troškove postupka.
Tužba za razvod
Malo duža i komplikovanija procedura je kada samo jedan supružnik želi da se razvede. Tada se postupak pokreće tužbom za razvod braka.
Porodični zakon kao prvi osnov za podnošenje tužbe za razvod braka navodi da su bračni odnosi između supružnika ozbiljno i trajno poremećeni.
Drugi osnov je da se objektivno ne može ostvarivati zajednica života supružnika.
Koji su razlozi za razvod braka koji se pokreće tužbom?
Ključna stvar koja je razlog razvoda braka je da su odnosi između supružnika ozbiljno i trajno poremećeni.Formulacija ozbiljno i trajno poremećeni bračni odnosi podrazumeva u sebi beskonačan opseg mogućih događaja, stanja i situacija do kojih može da dođe tokom trajanja braka.
Dakle, takav bračni odnos je jedan potpuno nefunkcionalan odnos između partnera – supružnika koji može da nastane iz različitih uzroka. To mogu biti različiti konflikti između supružnika, na svim nivoima.
Međutim, čak i da ne postoji eskalirani sukob između supružnika, to ne znači da njihovi odnosi nisu ozbiljno i trajno poremećeni.
Kao posledica takvih poremećenih odnosa najčešće dolazi do prestanka i zajednice života i tu dolazimo do ispunjenja i drugog osnova za pokretanje brakorazvodne parnice.
Sve te činjenice se utvrđuju u toku samog postupka i odlučujuće su za donošenje pravilne odluke u brakorazvodnom sporu.
Ko plaća sudske troškove za razvod braka?
Troškovi koji mogu da nastanu jesu troškovi na ime sudskih taksi i troškovi na ime angažovanja advokata za preduzete radnje u postupku.
Visina sudskih taksi je definisana Zakonom o sudskim taksama.
Kada je u pitanju sporazumni razvod braka, plaća se sudska taksa za njegovo podnošenje nadležnom sudu koji iznos supružnici mogu da podele na dva dela ili može samo jedan od njih da je izmiri u celosti. Navedeno je stvar dogovora, bitno je samo da se izvrši uplata nadležnom sudu.
Kada je u pitanju razvod braka po tužbi, postoje dve sudske takse koje se plaćaju u toj vrsti postupka i to jedna prilikom iniciranja postupka i druga prilikom donošenja presude.
Pored obaveza prema sudu u vidu plaćanja sudskih taksi, svaka strana dužna je da izmiruje svoje obaveze prema svom advokatu koga je angažovala za preduzete radnje u roku postupka razvoda. Visina radnji koje preduzima advokat je definisana Tarifom o nagradama i naknadama troškova za rad advokata.
Klijenti koji žele da se razvedu nisu u obavezi da prisustvuju ročištima tokom brakorazvodne parnice, ukoliko izaberu svog advokata da ih zastupa. To važi i za klijente koji žive i u inostranstvu, čime im je olakšana procedura u potpunosti. Prethodno navedeno ne važi u situaciji ukoliko sud ne odluči da pozove supružnike radi neposrednog saslušavanja.
Sud na kraju postupka u većini slučajeva odlučuje presudom da svaka strana snosi svoje troškove, shodno načelu pravičnosti. Ali to ne mora da bude uvek slučaj.
Tužba za razvod braka zbog preljube
Najčešća pitanja klijenata u vezi sa razvodom braka jesu – da li mogu da se razvedem ako me je suprug/a prevario/la? Da li postoji tužba za razvod braka zbog preljube?
Navođenje preljube je jedan od najčešćih navođenih razloga za potencijalnu rastavu među supružnicima.
Međutim naš Porodični zakon ne predviđa preljubu/prevaru kao razlog za razvod braka. Zakon nigde ne propisuje obaveznu vernost u braku niti utvrđivanje krivice u bračnom odnosu.
Uslovi za razvod braka su, kao što smo već naveli, ozbiljna i trajna poremećenost odnosa i nemogućnost ostvarivanja zajednice života i to su jedini uslovi koje će sud uzimati u obzir u postupku.
Međutim, prevara/preljuba jednog od supružnika često bude uzrok kasnijih ozbiljno i trajno poremećenih odnosa, ili jednostavno bude rezultat već nefunkcionalnog odnosa, te u tom smislu postaje zakonski osnov za razvod bračne zajednice.
U svakom slučaju, tužba za razvod braka zbog preljube ne postoji kao takva, ali ako je takav akt partnera uticao na poremećaj odnosa u porodici i ukoliko taj problem nije mogao biti prevaziđen među supružnicima, ono što sledi je često prestanak zajednice života, a samim tim i podsticaj za okončanje tog braka razvodom.
Ovaj tekst ne predstavlja pravni savet, već stav autora.
Autor: Marina Miča, advokat – osnivač Advokatske kancelarije Miča