Kako definisati bezbedne i zdrave uslove rada od kuće?

 

Novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu prvi put definiše rad od kuće i rad na daljinu, te predviđa obaveze, kako za poslodavca, tako i za zaposlenog.

 

Budući da ove vrste rada nisu pod neposrednom kontrolom poslodavca, poželjno je da budu obuhvaćene aktom o proceni rizika, kako bi se izbegle dodatne komplikacije u slučaju nastanka povrede na radu, ali i u cilju njihove prevencije.

 

Takođe, kontrolna lista za rad od kuće je koristan alat za planiranje sprovođenje mera bezbednosti i zdravlja na radu.

 

Zbog specifičnosti obavljanja ovih vrsta poslova, u izradi kontrolne liste učestvuju kako poslodavac, tako i zaposleni. Ovo je samo prvi korak u sprovođenju procene rizika!

 

Ukoliko radite od kuće, da li ste već popunjavali check listu?

 

Šta će se prvo desiti kada dođe inspekcija koja prati i ocenjuje stanje bezbednosti i zdravlja na radu, a zaposleni rade od kuće?

 

Treba imati u vidu da mogućnost rada od kuće, kao način obavljanja poslova, poslodavac ne može prosto da “dozvoli” zaposlenom, a da to nije prethodno pismeno definisano, sa svim pratećim pravima i obavezama, za obe ugovorne strane.

 

Kako bi se regulisao radno pravni status zaposlenog na radu od kuće neophodno je da poslodavac sa zaposlenim zaključi aneks ugovora o radu, kojim će se ugovoriti mogućnost obavljanja rada od kuće za određeni vremenski period. Ovo se odnosi na situaciju kada to prethodno već nije predviđeno u ugovoru o radu. Na ovaj način, definišu se prava i obaveze za vreme rada od kuće u skladu sa zakonom.

 

Budući da se ne može svaki rad obavljati od kuće, uslovi za obavljanje rada od kuće propisani su Zakonom o radu.

 

 

Ovaj zakon propisuje i posebnu sadržinu ugovora o radu kojim se zasniva mogućnost obavljanja rada od kuće, kao što su npr: trajanje radnog vremena, način vršenja nadzora nad radom i kvalitetom obavljenog posla, korišćenje i upotrebu sredstava za rad zaposlenog i naknadu troškova za njihovu upotrebu i dr. Sve navedeno, polazna je osnova i za utvrđivanje bezbednosti i zdravlja na radu od kuće.

 

Dakle, inspekcija (bilo da je to inspekcija za rad ili za bezbednost i zdravlje na radu) će prvo da proveri da li zaposleni koji rade od kuće imaju sa poslodavcem zaključene ugovore za ovu vrstu rada i da li je sadržina tih ugovora u skladu sa zakonom.

 

Savetujem svim poslodavcima da ne čekaju obaveštenje o inspekcijskoj kontroli da bi uskladili svoje poslovanje sa zakonom i da na taj način izbegnu neprijatne situacije tokom kontrole.

 

Da li je u vašim ugovorima u radu predviđena mogućnost rada od kuće?

 

Pravilnik o bezbednosti i zdravlju na radu

 

Ovo je sledeći pravilnik koji mora da ima poslodavac sa 10 ili više zaposlenih.

 

U ovom opštem aktu utvrđuju se prava, obaveze i odgovornosti iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, dok poslodavci koji imaju do 10 zaposlenih, iste utvrđuju putem ugovora o radu.

 

Dakle, ova oblast kod poslodavca mora da bude definisana, a od broja zaposlenih zavisi na koji način.

Svi poslodavci koji već imaju pravilnike o bezbednosti i zdravlju na radu treba da obrate pažnju na novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu koji je stupio na snagu 07. maja ove godine i da eventualno izmene postojeće pravilnike, u cilju usklađivanja sa novim propisima.

 

Pored navedenog, poslodavac koji ima makar jednog zaposlenog dužan je da donese akt o proceni rizika za radno mesto za tog zaposlenog, kao i za sva buduća radna mesta u radnoj okolini i da utvrdi način i mere za otklanjanje rizika.

 

Napominjem, akt o proceni rizika poslodavac treba da promeni i uskladi svaki put kada se pojave nove opasnosti ili dođe do promene nivoa rizika na nekom radnom mesto.

 

Propisane su visoke novčane kazne za poslodavce i odgovorna lica u slučaju neizvršenja ovih obaveza.

 

Ovaj tekst ne predstavlja pravni savet, već stav autora.

 

Autor: Jelena Pekez, advokat.

Pravo