Priručnik za poslodavce i zaposlene nastao je iz potrebe da se na jednom mestu pruže temeljne informacije u vezi osnivanja firme, relevantnih akata, prava, obaveza i odgovornosti iz radnog odnosa, kao i prestanka poslovanja.

 

Ovaj Priručnik sadrži stručne tekstove, koji vam pružaju ključne smernice za poslovanje u skladu sa zakonodavstvom, gde možete saznati kako da izbegnete pravne izazove, dok se zaposleni mogu upoznati sa time kako da zaštite svoja prava iz radnog odnosa.

 

Ukoliko ste poslodavac, u tekstu Osnivanje firme i opšti akti poslodavca, upoznaćete se sa svim koracima od osnivanja firme do usvajanja radnopravne regulative koja će vam biti neophodna u poslovanju.

 

Kada dođe do zaključenja ugovora o radu sa zaposlenim biće vam koristan tekst Obavezni elementi ugovora o radu.

 

Značaj opštih akata posebno dolazi do značaja kada se pojavi potreba za davanjem otkaza određenom zaposlenom. Otkaz ugovora o radu zahteva strogo propisanu zakonsku proceduru, pa nepoštovanje te procedure može dovesti do sudskog postupka. O mogućnostima za pokretanje sudskog postupka pisali smo u tekstu Poništaj rešenja o otkazu ugovora o radu, gde možete pročitati koje greške poslodavci najčešće prave prilikom davanja otkaza.

 

U tekstu Naknada štete zbog nezakonitog otkaza pisali smo o pravnim posledicama do kojih dolazi u slučaju nezakonitog prestanka radnog odnosa.

 

Pored otkaza ugovora o radu, poslodavac može zaposlenom za povredu radne obaveze/nepoštovanje radne discipline, ako smatra da za to postoje olakšavajuće okolnosti, ili da povreda radne obaveze/nepoštovanje radne discipline nije takve prirode da zaposlenom treba prestati radni odnos, izreći jednu od tzv. olakšavajućih mera, o čemu smo pisali u tekstu Umesto otkaza ugovora o radu.

 

 

Veliki broj radnih sporova odnosi se na potraživanja iz radnog odnosa, bilo da zaposleni potražuju razilku između isplaćene i pripadajuće zarade ili naknadu troškova za koje su uskraćeni. Često postavljeno pitanje jeste na koje troškove zaposleni imaju pravo. O tome ćete čitati u tekstu Naknada troškova zaposlenih.

 

Kako se u pogledu naknade troškove zaposlenih najveći broj radnih sporova pokreće zbog isplate troškova prevoza, o ovoj temi posebno takođe možete čitati u posebnom tekstu.

 

Pored naknade troškova, zaposlenima se Zakonom o radu garantuje odgovarajuća zarada i to jednaka zarada za isti rad ili rad iste vrednosti koju ostvaruju kod poslodavca. O navedenom možete čitati u tekstu Jednaka zarada za isti rad.

 

Usled nezakonitog postupanja poslodavca, uskraćivanja zaposlenima prava iz radnog odnosa, može doći i do prekršajnog postupka protiv pravnog lica odnosno preduzetnika i odgovornog lica u pravnom licu. Koje sve radnje predstavljaju prekršaj i koje kaznene odredbe su predviđene možete pročitati u tekstu Kaznene odredbe za poslodavce.

 

Budući da do nezakonitog postupanja poslodavaca dolazi najčešće usled savetovanja od strane nestručnih lica, u tekstu Pravno savetovanje – zašto advokat a ne knjigovođa pokušali smo da približimo značaj savetovanja sa advokatima koji su specijalizovani za radno i privredno pravo, kao i težinu posledica do kojih može doći kada pravno savetovanje pružaju lica koja za to nisu ovlašćena.

 

Kako je posebno aktuelna tema oko oporezivanja frilensera, više o tome možete pročitati u tekstu Freelancer u Srbiji – oporezivanje i registracija delatnosti.

 

S obzirom da poslodavci često imaju potrebu da zaposle stručnjake iz inostranstva o ovoj temi smo pisali u tekstu Radne dozvole za strance, koji tekst sadrži pravila koja su važila do 01.02.2024. godine, kada je na snagu stupio Pravilnik o izdavanju jedinstvene dozvole za privremeni boravak i rad stranaca.

 

Bezbednost i zdravlje na radu je jedna od najznačajnih tema u radnom pravu. Ukoliko dođe do povrede na radu ili profesionalne bolesti zaposlenog, poslodavac može biti prekršajno odgovoran ukoliko nije preduzeo sve mere za bezbednost i zdravlje na radu, a zaposleni ostvaruje pravo na naknadu štete. Detaljnije o ovoj temi smo pisali u tekstu Naknada štete zbog povrede na radu.

 

Sve češći problem sa kojima se zaposleni danas susreću je mobing. Ovde se postavlja mnogo pitanja kako od strane zaposlenih, tako i od strane poslodavaca, a ključno pitanje je da li određeno ponašanje prestavlja mobing i kako ga dokazati. O ovoj temi smo pisali u tekstu Zlostavljanje na radu (mobing).

 

Zakon o radu pruža mnogo mogućnosti za poslodavce, kada se pojave različite potrebe koje se odnose na odstupanje od uobičajenog načina poslovanja. Jedna od tema o kojoj smo pisali i koju možete pročitati u našem tekstu je Preraspodela radnog vremena.

 

Kao izuzetak se javlja i rad na određeno vreme, a zašto se u praksi najveći broj ugovora o radu zaključuje upravo na određeno vreme, možete pročitati u našem tekstu.

 

Za kraj, ukoliko dođe do prestanka finansijskog interesa ili razloga zbog kojih je neko privredno društvo osnovano, a postoje novčana sredstava za namirenje svih dospelih i nedospelih obaveza, poslodavci nam se obraćaju za gašenje firme. O ovoj temi smo pisali u tekstu Likvidacija privrednog društva(brisanje firme).

 

Ovaj tekst ne predstavlja pravni savet, već stav autora, ne uvek i uređivačku politiku portala.

 

AutorBiljana Anđelković, advokat - osnivač u AK Anđelković

Pravo