Budimpešta je od 24. do 26. septembra 2024. godine bila domaćin velikom broju zainteresovanih privrednih subjekata, proizvođača i distrubutera iz oblasti proizvodnje plastike i reciklaže, ali i sličnih sektora sa ciljem da se kroz veliki broj B2B sastanaka, edukativnih panela i radionica učesnici iz Centralne Evrope povežu na najkvalitetniji i najsadržajniji način.
Srpski privredni subjekti HIP Petrohemija Pančevo, Hipol, S-group i Balkan polymers našli su se među najvećim dobavljačima sirovina polimera u Centralnoj Evropi. Svoje ponude su na B2B razgovorima, predstavili kupcima koji su na konferenciju u Mađarsku došli iz 27 zemalja Evrope, ali i Kine, Egipta, Turske, SADa, Australije.
Tokom tri dana konferencije organizovan je veliki broj B2B sastanaka, predavanja i diskusija na aktuelne teme vezano za polimere i reciklažu plastike, kao i izložbeni prostor. Industrija plastike suočava se sa značajnim izazovima u narednim godinama. Prema obavezama Evropskog pakta za plastiku (European Plastics Pact) u gotovim plastičnim proizvodima i materijalima za pakovanje mora se koristiti u proseku 25-30% reciklirane plastike od 2025. godine. Trenutno je veliki problem standardizacija regranulata čiji kvalitet i cena variraju.
B2B sastanci su organizovani u cilju pregovora dobavljača i kupca sirovina u industriji polimera. Pored velikih dobavljača sirovina - polimera iz Centralne Evrope, svoj sto za pregovore imali su i privrednici iz Republike Srbije: HIP Petrohemija, Hipol, S-Group, Balkan Polymers, Orbit polymers. Takođe, na B2B sastancima aktivno su učestvovali Divi, Greiner Packaging, ASC hemik, Bi-Commerce, Fragmat-cor, Orbit polymers, Inpact, Krušik plastika, Mark plast, Akvapan, Mijusa, Onda plast Balkan, Osmor-co, Tesis i mnogi drugi. Upravo su privredni subjekti iz Republike Srbije izazvali najviše interesovanja za B2B sastanke i uspostavljanje privredne saradnje.
Privredna komora Srbije, odnosno predstavnici Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala aktivno su učestvovali na navedenoj konferenciji, umrežavanju asocijacija koje se bave plastikom iz nekoliko zemalja Centralne Evorope radi razmene podataka i uticaja na donosioce odluka u EU vezano za industriju plastike i reciklažu, a pružali su i podršku privrednim subjektima i njihovim predstavnicima prilikom B2B sastanaka, kao i pružanje podrške i razmene svih neophodnih informacija sa zainteresovanim distributerima, ali i drugim učesnicima koji bi polimere plasirali na tržište Republike Srbije.
Pored nezaobilaznih B2B susreta, centralni događaj je bila konferencija, na kojoj su učesnici i govornici pokušali da daju odgovore na aktuelna pitanja iz oblasti plastike od kojih se izdvajaju razlozi naglog skoka cena polimera godinama unazad; kada se očekuje stabilizacija tržišta, kao i odgovore na pitanja vezano za standardizaciju recikliranog materijala, s obzirom na to da se reciklirani materijali značajno razlikuju u kvalitetu i u cenama.