Sindikat šumarstva traži da i zaposleni uđu u nadzorne odbore preduzeća

 

Samostalni sindikat šumarstva i prerade drveta Srbije pokreće inicijativu za izmenu i dopunu Zakona o upravljanju privrednim društvima koje su u vlasništvu Republike Srbije.

 

Sindikat će predložiti Vladi Srbije da prihvati inicijativu za izmenu i dopunu člana 21., koji definiše ko ulazi u sastav nadzornog odbora preduzeća.

 

Predlog izmena i dopuna je sačinjen s pravnom službom Saveza samostalnih sindikata Srbije.

 

Ideja je da se inicijativi pridruže sva preduzeća koja su obuhvaćena ovim zakonom, a reč je o ukupno 23 javna preduzeća, koja su 16. septembra promenila formu i iz statusa javnih preduzeća prešla u status A.D. i D.O.O, kao što su Srbijašume, nacionalni parkovi,iz sektora šumarstva, ali i i druga javna preuzeća, poput Službenog glasnika, Pošta Srbije, Javno preduzeće za skloništa Srbije, Srbijavode, Srbijagas, Srbijaput, Zavod za udžbenike, Skijališta Srbije i druga.

 

Postojeći zakon ne predviđa mogućnost da jedan član nadzornog odbora bude iz reda zaposlenih, kao što je to bilo predviđeno Zakonom o javnim preduzećima.

 

Smatramo da bi postojanje predstavnika zaposlenih u nadzornom odboru bio jedan od efikasnih mehanizama nadzora nad radom u preduzećima i zaštite imovine akcionarskih preduzeća koji su u vlasništvu Republike.

 

Te izmene bi bile po uzoru na najsavremenije korporativno upravljanje, kao i na EU direktive o informisanju i konsultovanju Evropskog parlamenta.

 

Izvor: Savez samostalnih sindikata Srbije

Aktuelno

Ko će poneti titulu „Kampanje sa svrhom“?

Regional Legal Business Forum

Međunarodni forum mašina 2024

Digital AutoTech Forum

Nova promotivna akcija Air SERBIA

Vodič za bezbedan rad od kuće